Prezentace výtvarného portfolia na vlastním webu ve čtyřech krocích
Výběr domény a programátora
Nepodceňte výběr domény a investujte alespoň minimální částku, abyste se nemuseli prezentovat na web adrese, z které je jasně poznat, že si podobný web může zřídit zdarma každý. Také se vyhněte prezentaci prostřednictvím blogů, abyste nepůsobili jako nadšená školačka, která právě objevila možnost prezentovat své práce na internetu. Nepodceňte ani výběr kvalitního grafika. Předem připravených šablon je dnes velké množství a díky tomu vzniká pocit, že si je web schopný udělat kdokoli doma, ale opak je pravdou, šablona není vše a profesionální ruka grafika se nezapře.
Vyberte jen techniky, kterým se chcete věnovat i v budoucnu
Většina výtvarných škol je postavena tak, aby si toho student stihl během studia vyzkoušet co možná nejvíce. Většina čerstvých absolventů tak má ve svém portfoliu vše od grafických technik jako je suchá jehla, lept, akvatinta až po olejomalby, akryly a studijní kresby tužkou. Na všech školách se dnes dbá na počítačovou grafiku, takže vedle tradičních technik jsou tu grafické práce od vlastních časopisů až po návrhy triček nebo plakátů. Ne všemu se však chcete věnovat v profesním životě a proto pečlivě vyberte, čím se budete prezentovat. Užší zaměření bude spíše vypovídat o vašem profesním zaměření, než pokud bude portfolio vypadat jako příprava na obhajobu semestrální práce.
Se studijními kresbami opatrně
Studijní kresby jste si z povinných hodin anatomie odnesli všichni, ale ne všem tento tradiční přístup k řemeslu zrovna sedl. Proto zařaďte své studijní práce, ať už se jedná o anatomické kresby nebo kresby zátiší, do svého portfolia jen v případě, že se jimi chcete skutečně prezentovat a třeba se tradiční kresbě věnovat i nadále.
Konkrétní projekty a výstavy
Silnou kartou jsou výstavy, kterých jste se účastnili, na ty ve svém životopise určitě nezapomínejte. Ať už se jedná o samostatné nebo kolektivní výstavy, vyberte hlavně výstavy ve větších a známějších institucích či třeba v kavárnách nebo veřejných prostorech. Naopak se vyhněte malým místním výstavám na vesnicích a malých městech, ke kterým se většina budoucích výtvarníku dostanu už během střední školy. V dnešním světě výtvarného umění, zaměřeného především na konceptuální umění, nevypadá nejlépe, pokud jste vystavovali spolu s místními krajináři a učiteli výtvarné výchovy ze základních škol, kteří přispěli batikovanými tričky.