Milion Marca Pola
Někteří spisovatelé jsou inspirováni pouze vlastní fantazií a představivostí. Někteří se nechali oslovit nějakým zajímavým tématem a pak na jeho základě napíší příběh. A někteří chtějí popsat přesně to, co se ve skutečnosti stalo. Někdy jsou ale právě ty skutečné příběhy natolik neuvěřitelné, že spisovatel nakonec narazí na nepochopení. K takovým zoufalcům patřil i slavný cestovatel Marco Polo.
· Když se po sedmnácti letech konečně vrátil do rodných Benátek, rozhodl se, že své bohaté zážitky z Dálného východu sepíše.
– Čas na to evidentně měl.
– Hned po návratu z Číny se totiž připletl do námořní bitvy mezi Benátčany a Janovem.
– Marco Polo skončil ve vězení, kde strávil dva roky.
– Tuto dobu trávil společně se spoluvězněm Rusticcelem, který vzpomínky na jeho cesty sepisoval.
· Tyto vzpomínky pak vyšly v knize, kterou nazval Milion.
Kniha Milion, ve které Marco Polo popsal zážitky ze svých cest, se stala jednou z nepopulárnějších knih středověku. Překládala se do mnoha jazyků.
Kde je pravda?
Postupem času se ale nadšení začalo trochu vytrácet, a naopak se objevovaly pochybovačné hlasy.
§ Co když si Marco Polo všechno vymyslel?
§ Co když si své historky přivezl z nějakého tržiště ve střední Asii?
Některé zážitky mu nevěřili jeho současníci a některé začali zpochybňovat lidé naší doby. Tehdy se například zdála představa papírových peněz velice přitaženou na vlasy.
V současnosti argumentují pochybovači tím, že se Marco nezmiňuje o tak důležitých věcech, jako je například Velká čínská zeď, jejíž stavba byla v době pobytu Marca Pola v Číně už dávno započata. Další z věcí, o které se nezmiňuje, je rituál pití čaje. Jeho obhájci naopak argumentují tím, že tento cestopis byl zamýšlen jako popis zdejší krajiny, zvířat a rostlin. Měl to být spíše manuál pro další cestovatele. Proto mu některé události nepřipadaly tak důležité, aby je v knize uvedl.